A Stavangerben zajló Grand Chess Tour sorozat első versenyén a norvég világbajnok Magnus Carlsen kálváriája folytatódott. A negyedik fordulóban az indiai exvilágbajnok Viswanathan Anandtól szenvedett vereséget. A világelső lebecsülte a nagy rivális királyszárnyi támadását, Anand meggyőző játékkal vezette győzelemre hadseregét. A bolgár exvilágbajnok Veszelin Topalov félpontos előnnyel vezet, harmadik nyerését az örmény Levon Aronjannal szemben érte el. Az amerikai Hikaru Nakamura rosszabb végjátékát döntetlenre mentette a holland Anish Giri ellen. Első győzelmét aratta az orosz Alekszandr Griscsuk, eredeti megnyitást követően előnyét jó játékkal fokozta nyerésig a norvég Jon Ludvig Hammerrel szemben. Megosztozott a ponton az olasz Fabiano Caruana és a francia Maxime Vachier-Lagrave. A torna ötödik fordulójára vasárnap kerül sor.

Magnus Carlsen és Viswanathan Anand tavalyi világbajnoki döntőjük óta harmadszor mérkőztek meg, ez már az 54. klasszikus időkontrollal vívott összecsapásuk volt. Baden-Badenben a GRENKE Chess Classic szuperverseny negyedik fordulójában az indiai exvilágbajnok 1.d4-gyel nyitott, és a norvég világbajnok nem kis meglepetésre a holland védelmet választotta. A bonyolult csatában Anand hibázott nagyot, hallucinált a bástyaáldozattal, ellenfelének ajándékozta a pontot, az újabb győzelemmel Magnus 11-7-re vezetett 34 döntetlen mellett. Úgy éreztük, hogy kísértett a „csennaji szellem”, az első világbajnoki döntőn Vishy két partit is világossal vesztett.

Samkirban a Gasimov emlékversenyen Vishy Anand ismét világossal játszhatott Magnus Carlsen ellen. A világbajnok kéthónapos szünet után első partijában éppen az egyik legnagyobb riválisa ellen küzdhetett meg. Vishy 1.e4-re szavazott, és az esetleg várt berlini változat helyett Magnus pályafutása során először a Marshall támadást választotta. Anand mindkét döntőn megnyitási felkészültségben felülmúlta Carlsent, aki azonban a sakktábla mellett többször is higgadtságát megőrizve sikerrel megbirkózott hátrányosabb állásaival is.

Az oly alaposan elemzett Marshall támadásban Magnus Carlsen a 14. lépésben újított, Vishy Anand hosszasan tűnődött, meglepetéssel érte a lépés. Carlsen a 19. lépésben nagyot hibázott, az exvilágbajnok megőrizte gyalogelőnyét, nyerőesélyhez jutott. A partit követő sajtótájékoztatón Vishy jóval beszédesebb volt, Magnus érezte, hogy nagyon gyanúsan állt, csak ellenfelének köszönhette a szerencsés megmenekülését.

stavangarrd4-01

Nem tudni, hogy Magnus Carlsen milyen gondolatokkal ült sakkasztalhoz. Nem bízott a berlini változatban, amelyben Fabiano Caruanától vereséget szenvedett, spanyol fővarit, a Breyer változatot választotta. A nyitás után egyenlőnek ítélhettük az állást, majd Vishy királyszárnyi támadást kezdeményezett. Értelmet kapott a kissé furcsának tűnő Ba2 lépés, világos teljes hadereje a király királyát támadta. Kevés volt a védőtiszt, Anand minőséget is áldozott, előnyét egyre fokozta. Carlsen a 47. lépés után feladta a játszmát. A sakkvilág óriási döbbenettel figyeli eddigi játékát, rettenetesen letörte őt az első fordulóbeli vereség, egyszerűen nem ismerünk rá, aki oly sokszor nehéz helyzetből is kivágta magát, megőrizte hidegvérét. Anand jól játszotta a partit, meggyőző erővel fokozta a nyomást a sötét királyállásra.

stavangarrd4-02

Carlsen hazai pályán a „pokolban” érezheti magát, míg a bolgár exvilágbajnok Veszelin Topalov szárnyakat kapott a mázlis nyerésnek köszönhetően. A bonyodalmakat annyira kedvelő Topalov ezúttal pozíciós játékkal győzte le az örmény Levon Aronjant. Kis előnye volt, vezérszárnyi játékára Aronjan csak védőlépéseket tehetett, igazi egykapus parti volt. A háromszoros olimpiai bajnok figyelmetlenségéért nagy árat fizetett. Minőséget vesztett, szabadgyalogja nem adott elegendő kompenzációt. A világos bástyák betörtek a hetedik sorra, Topalov harmadik nyerésének örülhetett.

Megnyitáselméleti párbajt is vívott a holland Anish Giri és az amerikai Hikaru Nakamura. Világos végig őrizte kedvezőbb esélyeit, az amerikai világbajnokjelölt nagyot küzdött a remiért.

stavangarrd4-07

Első győzelmét szerezte meg az orosz Alekszandr Griscsuk. Eredeti megnyitást játszottak a norvég Jon Ludvig Hammerrel, de az orosz nagymesternek jobban kiismerte magát a nem mindennapi pozícióban, szépen túljátszotta ellenfelét.

Az olasz Fabiano Caruana és a francia Maxime Vachier-Lagrave szicíliai védelmű összecsapása kisebb taktikai adok-kapok után pontosztozkodással zárult.

A 4. forduló eredményei:
Alekszandr Griscsuk (orosz, 2781) – Jon Ludvig Hammer (norvég, 2677) 1 – 0 (Angol megnyitás, 49)
Veszelin Topalov (bolgár, 2798) – Levon Aronjan (örmény, 2780) 1 – 0 (Ragozin védelem, 58)
Fabiano Caruana (olasz, 2805) – Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2723) döntetlen (Szicíliai védelem, 42)
Anish Giri (holland, 2773) – Hikaru Nakamura (amerikai, 2802) döntetlen (Spanyol megnyitás, 57)
Viswanathan Anand (indiai, 2804) – Magnus Carlsen (norvég, 2876) 1 – 0 (Spanyol megnyitás, 47)